Dňa 20.mája, deň po oficiálnom otvorení druhej mimoriadnej výzvy určenej na podporu boja proti koronavírusu, sa konal informačný webinár organizovaný Európskou komisiou, ktorý poskytol hlavné informácie k náležitostiam výzvy.
Záznam celého webinára si môžete pozrieť tu.
Druhá výzva na vyjadrenie záujmu priamo vychádza z tretej akcie Akčného plánu ERAvsCorona, ktorý je výsledkom dialógov medzi útvarmi Komisie a národnými ministerstvami, ktoré prebehli v marci a apríli. Úplný názov akcie 3 v rámci Akčného plánu je „Nové financovanie inovatívnych a rýchlych prístupov v reakcii na COVID-19 a poskytovanie rýchlych výsledkov relevantných pre spoločnosť a vyššiu úroveň pripravenosti zdravotníckych systémov “.
Novootvorená výzva dopĺňa prvú januárovú výzvu v rámci ktorej bolo financovaných celkovo 18 excelentných projektov a výzvu verejno-súkromného partnerstva Iniciatívy pre inovatívnu medicínu (The Innovative Medicines Initiative – IMI) , ktorá podporí 8 vybraných výskumných projektov zameraných na liečbu a diagnostiku koronavírusu.
Zatiaľ čo sa prvá výzva zamerala na rozvoj poznatkov o SARS-CoV- 2 a jeho vplyve na infikované osoby s cieľom prispieť k efektívnemu riadeniu pacientov a/alebo pripravenosti a reakcii na verejné zdravie, druhá výzva má za cieľ poskytnúť inovatívne riešenia na zvládnutie a zmiernenie pandémie a prepuknutia choroby. Výzva je tiež zameraná na lepšiu starostlivosť o pacientov, pozostalých, zraniteľné skupiny, pracovníkov v prvej línii (zdravotníckych pracovníkov) a ich komunity – najmä v nasledujúcich 18 mesiacoch.
Kontext
Tvorcovia politík (na všetkých úrovniach), poskytovatelia starostlivosti, a iní zamestnávatelia naliehavo potrebujú praktické usmernenia založené na dôkazoch na riešenie problémov vyplývajúcich zo súčasných obmedzujúcich a zmierňujúcich opatrení na kontrolu prepuknutia choroby. Štúdie kohort (skupín) dokázali rýchlo zistiť, ktoré faktory ovplyvňujú náchylnosť na infekciu, klinické prejavy, terapeutickú odpoveď a klinické výsledky. Rýchly vývoj a zavádzanie inovatívnych, prispôsobivých a odolných výrobných metód a riešení (IT alebo iných) by mohol rýchlo riešiť okamžité potreby v oblasti poskytovania zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Vzhľadom na obrovský vplyv pandémie je aj rozsah tejto výzvy obšírnejší a pokrýva päť tém zamerania:
Výzva je financovaná prostredníctvom akcií programu „SC1 Zdravie, demografické zmeny a kvalita života“ programu Horizont 2020. Výzva si vyžaduje projektové výskumno-inovačné návrhy, ktorých cieľom je široká, rýchla (zvyčajne do 3 – 24 mesiacov) aplikácia zdravotníckych riešení, ktoré umožnia rýchlo reagovať na pandémiu COVID-19 a zároveň zohľadnia širokú škálu prístupov k starostlivosti v celej Európe.
Očakávané ciele a dopady výzvy
Výsledky výzvy by mali byť známe do dvoch mesiacov po uzávierke výzvy. Podpis grantovej dohody by mal prebehnúť štyri mesiace od uzávierky výzvy.
Všetky ďalšie detaily a dodatočné informácie k jednotlivým témam výzvy nájdete na stránke výzvy a v zázname z informačného seminára. Pre viac informácií a pomoc pri príprave projektov sa tiež môžete obrátiť na Národný kontaktný bod.