Dňa 4. apríla 2023 sa v Bruseli konalo podujatie IGLO Open na tému „Podpora VaI komunity na Ukrajine zo strany Horizont Európa„. Hlavnými organizátormi boli Poľské inštitúcie pôsobiace v Bruseli, styčná kancelária NCBR a PolSCA. Na podujatí odzneli príspevky od 4 renomovaných, hlboko zainteresovaných prezentujúcich:
Vysoko odporúčame prejsť si prezentáciami. Hlavné problematiky podujatia boli nasledovné:
Prezentujúci Ruta Zarnauskaite a Grygorii Mozolevych sa v úvode svojich prezentácií podrobnejšie venovali definovaniu a kvantifikácií negatívnych dopadov vojny na sféru VaI, ktoré možno zaradiť do 3 kategórií: dopady na výskumné infraštruktúry, na výskumníkov a na rozpočet. Spomedzi týchto informácií možno zdôrazniť, že 36% z ukrajinských výskumných inštitúcií je zničených, poškodených alebo okupovaných; 6000 výskumníkov opustilo krajinu, mnoho ďalších zmenilo profesie alebo vstúpilo do obranných síl; a podiel VaI vo verejnom rozpočte bol redukovaný na minimum.
Grygorii Mozolevych tiež zdôraznil potreby pre Ukrajinskú vedu:
Naprieč podujatím bola v súvislosti s ukrajinskými víziami a rizikami viac krát otvorená otázka odlivu mozgov. V záverečnej diskusii boli priamo vyslovené obavy ohľadne takej pomoci EÚ, ktorá odsunie ukrajinských výskumníkov mimo Ukrajinu a diskutovalo sa o možnostiach takej podpory, ktorá vybuduje výskumné infraštruktúry na Ukrajine. V tomto ohľade sú dôležité tieto body:
Zo strany PolSCA bol v tomto kontexte ukrajinským aktérom odporúčaný V4 tréning pre projektových manažérov v oblasti výskumu. Pre ďalší rozvoj a integráciu do platforiem VaI je potrebné zapojenie aj projektových manažérov, koordinátorov, administrátorov, pre ktorých by tento tréning mohol byť veľmi vhodný.
Bol tiež prezentovaný príklad, ako vojna priniesla pozitívny partikulárny výsledok zmenou prístupu. Do začiatku vojny Ukrajina využívala sovietsky, resp. ruský typ paliva. Po začiatku agresie ho reaktívne a rýchlo nahradili alternatívnymi palivami. Tento prechod možno prezentovať ako úspešný príbeh a prípadovú štúdiu, ktorá je vysoko aktuálna, pretože mnoho krajín zvažuje, či plánuje nahrádzanie ruského typu paliva.
Prezentujúce z Poľskej akadémie vied, HE a MSCA predstavili svoje inštitúcie a konkrétne akcie, iniciatívy a projekty, ktoré vedú v prospech VaI komunity na Ukrajine. Špeciálnu pozornosť si zaslúži Ukrajinská Asociačná dohoda k HE a EURATOM (v platnosti od 9.6.2022), kľúčový nástroj na podporu ukrajinských aktérov v oblasti VaI smerom dnu aj von z krajiny. Môže zásadne podporiť učenie sa a integrovanie európskych nástrojov, správy a pod., čím prispeje k plynulému vstupu do EÚ a daných inštitúcií. V tomto kontexte tiež treba zdôrazniť Dohodu o účasti na HE a Euratome z mája 2022; ako aj plán spustiť činnosť Kancelárie programu HE v Kyjeve v júli 2023. Dôležité je tiež budovanie sietí VaI: Enterprise Europe Network Ukraine; Info Science Bot; Science and Business Platform; Scholars Support Office (SSO).
Prezentujúce Ruta Zarnauskaite a Marija Fedotovaite artikulovali dôležité pozorovanie, že vojna nezastavila/neochromila výskum a inovácie na Ukrajine, naopak, výskumné úsilie je podľa prezentovaných dát rovnaké alebo lepšie v porovnaní s predvojnovými rokmi.
Ukrajina by mala byť po skončení vojny podľa slov Ruty Zarnauskaite rekonštruovaná moderným, zeleným a digitálnym spôsobom. Prezentujúca uviedla, že za týmto účelom je otvorená otázka spolupráce s Japonskom, od ktorých sa môžu veľa naučiť z manažmentu obnovy po katastrofách, akými boli tsunami a výbuch sopky. Dúfa vo vzorovú deep tech, digitálnu a zelenú transformáciu.
Prezentujúce Marija Fedotovaite a Anna Plater-Zyberk uviedli, že dostávajú excelentné návrhy, avšak ich financovanie nie je neobmedzené. Preto hľadajú partnerov a dôrazne vyzývajú k financovaniu (členské štáty, verejný sektor, pridružené krajiny,…).
Zverejnené 20.4.2023, slord