SLORD

Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

Science Evening – Vývoj vakcíny proti COVID-19

Naše podujatia

  • Typ podujatia
    Prednáška

Dňa 27. mája  2020 sa uskutočnil online Science Evening, neformálne online podujatie, ktorého hlavným hosťom bol Doc. MVDr. Norbert Žilka, PhD. neuroimunológ a vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience. Online podujatie organizovala Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD) v  rámci projektu SK4ERA.

Cieľom vedecko-popularizačného podujatia bolo predstaviť špičkového slovenského vedca  a jeho výskum populárnou a ľahko zrozumiteľnou formou pre široké publikum. Témou májovej prednášky bol vývoj unikátnej vakcíny proti COVID-19, ktorú vyvíja slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience (Axon), ktorá má viac ako 20 rokov skúseností s vývojom bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín proti ľudským neurodegeneratívnym poruchám so zvláštnym dôrazom na Alzheimerovu chorobu.

V súčasnosti využíva Axon zavedenú platformu vakcín na báze peptidov na výrobu novej vakcíny COVID-19 – COVIDAX, ktorá má chrániť zdravých jedincov pred infekciou. Vakcína spoločnosti Axon obsahuje iba vybrané epitopy schopné indukovať žiaduce imunitné reakcie, aby sa zabránilo interakcii vírusu glykoproteínu Spike s cieľovými ľudskými bunkami, čím sa zabráni vírusu vstúpiť do buniek a ich šírení. Tento prístup je určený na prevenciu nežiaducich závažných vedľajších účinkov pozorovaných v predchádzajúcich štúdiách konvenčných vakcín proti SARS-CoV-2.

Axon Neuroscience má dlhodobú strategickú spoluprácu s popredným svetovým lídrom v oblasti výroby peptidových vakcín, čo znamená, že prechod na výrobu GMP je rýchly, lacný a vysoko škálovateľný, a preto môže vstúpiť do klinického skúšania už na jeseň 2020.

Peptidové vakcíny predstavujú sľubnú alternatívu ku konvenčným vakcínovým prístupom, najmä vzhľadom na ich bezpečnostný profil, rýchlosť vývoja a ľahkú výrobu. A práve to môže byť konkurenčná výhoda oproti konvenčným stratégiám očkovania.

Celý záznam z podujatia si môžete pozrieť tu.