Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Deklarácia členských štátov EÚ o vytvorení spoločného európskeho cloudu novej generácie



Dňa 15. októbra 2020 sa všetkých 27 členských štátov EÚ zaviazalo k vytvoreniu spoločného európskeho cloudu novej generácie. Bezpečný a konkurencieschopný úložný priestor pre dáta (cloud) je kľúčovou infraštruktúrou pre spracovávanie dôveryhodných dát a služieb, ktoré potrebuje verejná správa, podniky a občania v Európe.

Politickú dohodu členských štátov o spolupráci na zavedení odolnej a konkurencieschopnej cloudovej infraštruktúry a služieb uvítala i Európska komisia a nemecké predsedníctvo Rady EÚ.

Cloud computing znamená poskytovanie serverov, úložného priestoru, databáz, počítačovej siete, aplikácie alebo softvéru cez internet. Táto cloudová technológia umožňuje organizáciám aj jednotlivcom využívať počítačové zdroje ako služby, ktoré sú spoplatnené v závislosti od rozsahu využívaných zdrojov. Klienti si tak kupujú službu namiesto toho, aby si museli zaobstarať vlastnú počítačovú infraštruktúru, čo im umožňuje šetriť náklady a poskytuje viaceré výhody.

Prístup ku cloudovým službám umožňuje vývoj inovácií založených na dátachvznik nových technológií, ako sú nové generácie internetu (5G/6G), umelá inteligencia a internet vecí. Súčasne umožňuje európskym podnikom a verejnému sektoru bezpečne prevádzkovať a ukladať svoje údaje v súlade s európskymi pravidlami a normami. Európska únia má teraz príležitosť reagovať na nutnosť rozsiahlejšieho zdieľania údajov a decentralizovaného systému spracovania údajov, ktoré dbajú na potreby samotného používateľa.

Trh s verejnou cloudovou infraštruktúrou sa globálne združuje okolo štyroch veľkých mimoeurópskych hráčov. To vyvoláva obavy z schopnosti používateľov cloudu udržať si kontrolu nad strategickými a citlivými osobnými a neosobnými údajmi. Obchodné praktiky a nedostatočná interoperabilita medzi poskytovateľmi cloudu tiež vytvárajú riziko zapojenia dodávateľov, čo oslabuje dôveru užívateľov a využívanie cloudu.

Spoločný prístup k budovaniu európskej ponuky cloudového úložiska posilní digitálnu suverenitu Európy a zvýši konkurencieschopnosť európskeho podnikania a priemyslu. Zároveň bude možné podporovať digitalizáciu pre efektívnu verejnú správu, lepšiu zdravotnú starostlivosť a čistejšie a udržateľnejšie životné prostredie.

Členské štáty uznávajú potrebu ďalších investícií, lepších synergií medzi národnými iniciatívami a koordinovanej stratégie pre uvedenie cloudu do praxe v súkromnom a verejnom sektore naprieč Európou.

Spoločné aktivity členských štátov sa zamerajú najmä na:

  • Kombináciu súkromných, národných a európskych investícií do zavádzania konkurencieschopných, zelených a bezpečných cloudových infraštruktúr a služieb;
  • Definovanie spoločného európskeho prístupu k združovaniu cloudových kapacít prostredníctvom práce na jednom súbore spoločných technických riešení a politických noriem, ktoré sú dôležite pre celoeurópsku interoperabilitu cloudových služieb;
  • Podporu zavádzania bezpečnejších, interoperabilnejších a energeticky účinnejších dátových centier a cloudových služieb, najmä pre MSP, začínajúce podniky a verejný sektor.

Európska aliancia pre priemyselné dáta a cloud bude založená do konca roka 2020. V rámci aliancie budú zainteresované členské štáty, priemyselné odvetvia a príslušní odborníci spolupracovať na návrhu podrobného obchodného, ​​investičného a implementačného plánu na nasadenie cloudových kapacít novej generácie v rámci verejného a súkromného sektoru.

Deklaráciu podpísanú 27 členskými štátmi EÚ nájdete tu.

Viac informácií: