SLORD

Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

COVID-19: JRC vyvinulo nový kontrolný materiál určený na odhalenie nespoľahlivých testov

Aktualita

Oblasti
  • Spoločné výskumné centrum (JRC)

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) vyvinulo nový kontrolný materiál, ktorý pomôže laboratóriám vyhnúť sa mylným negatívnym výsledkom v testovaní ochorenia COVID-19.

Na základe dizajnu JRC vyrobila nemecká firma v oblasti biotechnológií dostatok materiálu pre overenie 60 miliónov testov. JRC je pripravené odoslať 3 000 ampuliek s kontrolným materiálom do testovacích laboratórií naprieč celou EÚ. Obsah jednej ampulky dokáže skontrolovať až 20 000 testov.

Kontrolným materiálom je syntetická verzia časti vírusu, ktorá nemutuje a nemení sa pri prechode z človeka na človeka. Tento fakt umožňuje spoločnostiam vyrábajúcim testy na COVID-19 a diagnostickým laboratóriám analyzujúcim vzorky skontrolovať každý test. Pokiaľ test neodhalí prítomnosť kontrolného materiálu, neodhalí vo vzorke ani prítomnosť skutočného vírusu.

Podľa nového prieskumu je nedostatok pozitívnych kontrolných materiálov jedným z troch najväčších problémov, ktorým čelia laboratóriá testujúce vzorky na prítomnosť nového koronavírusu. Zvyšuje to predovšetkým riziko toho, že ľudia, ktorí budú mať negatívny výsledok testu aj napriek tomu, že sú v skutočnosti infikovaní, sú potenciálne schopní prenášať vírus na iných ľudí.

Komisárka pre výskum a inovácie, Mariya Gabriel, uviedla, že vyvinutie kontrolného materiálu pomôže EÚ v boji s pandémiou koronavírusu, a to najmä tým, že zabráni plytvaniu cennými materiálmi, ktoré obsahujú neefektívne testy.

Podľa komisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín, Stelly Kyriakides, je to významný úspech výskumníkov EÚ, ktorý bude mať zásadný význam pre ďalšiu stratégiu v čase, keď bude dochádzať k uvoľňovaniu a odstraňovaniu opatrení týkajúcich sa sociálneho odstupu. Zdôraznila, že práca vedcov z EÚ na vývoji materiálu na kontrolu testov umožní overenie až 60 miliónov laboratórnych testov v celej EÚ.

Celý článok nájdete TU.

Dôležité: Centralizované informácie o výskumno-inovačných aktivitách a COVID-19 nájdete na portáli ERA Corona (jednotné informačné miesto pre VaI) a v slovenčine na ERA Portáli Slovensko, sekcia Informácie o opatreniach a iniciatívach pre výskumných pracovníkov a inovátorov.

Viac informácií: